24 березня – всесвітній день боротьби з туберкульозом

137 років тому – Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – бактерію, котра викликає дане захворювання.

Невеличка історична довідка. Туберкульоз існує тисячоліттями, до виявлення етіологічного збудника його лікували по-різному. У ІІ тисячолітті до н.е. вавилонські закони дозволяли розлучення із жінкою, котра була хвора на сухоту. У стародавній Індії знали, що хворим на туберкульоз потрібне повітря гір, а Геродот описував окремі поселення, куди відсилались хворі. Так як не було ні антибіотиків, ні виявленого збудника – лікування було лише симптоматичним.

І якщо раніше туберкульоз вважався хворобою бідняків, зубожілих людей, то зараз хворіють і заможні верстви населення.
Наразі у ХХІ сторіччі ми живемо у еру антибіотиків, і це дозволяє виліковувати туберкульоз, якщо дотримуватись режиму лікування.
Що повинен знати пересічний громадянин для того, щоб вберегтись від цього захворювання та щоб вчасно розпочати лікування при його виникненні?
Туберкульоз – це серйозне інфекційне захворювання, вимагає тривалого лікування.
Загальновідомо, що 90 % населення України – інфіковані, але інфікування та захворювання це не одне те саме. Інфікуватись людина може як у дитинстві, так і у дорослому житті, але паличка туберкульозу «спить», пригнічена імунітетом.

Захворювання може розвинутись при тривалому стресі, при пригніченні імунітету, загалом – при вичерпанні ресурсів організму.
У людей, що не мають ВІЛ/СНІДу, шанси захворіти (шанси, щоб інфікування перейшло у захворювання) всього лише 5-8%. У людей, інфікованих ВІЛ – ці шанси зростають до 50 %.

Треба пам’ятати, що в будь-який момент людина може захворіти, навіть через декілька років. Тому не завжди лікарі можуть встановити контакт та знайти джерело вогнища інфекції.

Інфікуватись людина може:
Повітряно-крапельним шляхом
Аліметарно (через їжу)
Трансплацентрано від матері до дитини при генералізованих важких процесах.
Дуже важливо при цьому розуміти поняття мікробного числа – чим більше палички туберкульозу на 1 метр кубічний, тим більші шанси захворіти.
Властивості палички:
Кислотостійкість
Стійкість до заморожування
Життєздатна півтора року (при зміні умов середовища – до 30 років)
Самостійно не рухається (не має жгутиків, ворсинок, псевдоподій)
Повільно розмножується

Симптоми захворювання:
1.Кашель понад 2 тижні
2. Температура 37 С -37,5 С протягом більш ніж двох тижнів
3. Нічна пітливість
4. Схуднення (немотивоване, якщо немає ніяких причин)

Слід пам’ятати, що дані симптоми не є специфічними, та їх відсутність не говорить про відсутність захворювання.

Для діагностики потрібно:
* Здати аналіз мокротиння
* Пройти рентгенологічне обстеження
Повне одужання людини, що захворіла на туберкульоз, можливе!!! при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне – вчасно звернутися по допомогу!!!
Профілактика – є специфічна та неспецифічна.
Специфічна – проведення вакцинації БЦЖ. Її проводять для того, щоб уникнути важких форм у дитячому віці, адже туберкульоз у дітей поотікає швидше, ніж у дорослих!
Неспецифічна – щорічний профілактичний огляд – флюорографія  (особливо, якщо людина відноситься до груп ризику – курці, з супутніми захворюваннями, з ВІЛ статусом), ведення здорового способу життя, провітрювання приміщень, снідати, відкривати навстіж вікна для проведення природньої інсоляції, прибирання кімнат.
Щодо сніданків  – оскільки паличка кислотостійка (її ліпідна, жирова оболонка), щоб її зруйнувати потрібне виділення жовчі, котра розщеплює жири. Якщо ви поснідаєте бутербродом з маслом, чи салатом з олією – цього буде достатньо для виділення жовчі, котра буде руйнувати туберкульозну паличку, котру можна заковтнути з повітрям.
Питання, котре всіх турбує – чи можна захворіти у транспорті, маршрутці Якщо у маршрутці на 18 місць буде їхати 10 хворих на «відкриту форму» туберкульозу, і ви будете їхати з цими людьми годину – то, можливість є.  Але якщо у транспорті їде 1 така людина (яка може і не підозрювати про наявність у неї захворювання), то ви можете бути у безпеці. Те саме стосується черг у магазинах, банках та муніципальних приміщеннях. Другий аспект – це ваше здоров’я, якщо ви щасливі, вас оточують кохані люди, ви працюєте на роботі, котру любите, якщо ви не у стресі, ведете здоровий спосіб життя, не палите – ваш організм вас захистить! Туберкульоз – це не хвороба бідняків, це хвороба тих, хто нехтує своїм здоров’ям!
Звертайтесь до свого сімейного лікаря для проходження профілактичного огляду та для анкетування! Здоров’я вам та вашим близьким!